SELÜLİT

            SELÜLİT NE DEĞİLDİR?

Bir cilt problemi değildir.

Kremlerle tedavi edilmez, sadece gizlenebilir veya belirtileri azaltılabilir.

            SELÜLİT NEDİR?

Dolaşım ve hormonal bozukluklar sonucu bağ dokusunda lokal olarak sıvı toplanmasıdır. Bu hastalığın oluşumunda küçük damar dolaşımı yavaşlar ve damar duvar bütünlüğü bozularak, dışarı, doku içine sıvı sızar burada yağ dokusu su hücreleri arasında birikir. Daha sonra vücudun geliştirdiği savunma reaksiyonu ile bu sıvı bağ dokusu tarafından çevrelenir. Zamanla nodüller oluşur.

Bu sıvı tutma olayı, üst derinin hemen altında bulunan bağ doku liflerinin yuvarlak birikintiler meydana getirmesi ve bu ilmikler arasında yağ birikintisi tutması ile gelişir. Ciltteki bu kalınlaşma, cildin hareketliliğinin azalması ve sertleşmesi ile kendini gösterir. Elle dokunulduğunda ciltte pütürlü, sertleşmiş ve muntazam olmayan “ portakal kabuğu” şeklinde bir görüntü izlenir. Selülitin zayıf bayanlarda bile görülmesi, bunun genel yağlanmadan farklı bir oluşum olduğunun göstergesidir ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilmektedir.

Nedenleri:

Hormonal nedenler: Vücudumuzun salgıladığı hormon miktarları çeşitli nedenlerle değişebilir ve bu durum hücre aralığında biriken sıvı miktarının artışına neden olur. Östrojen hormonundaki artış selülit oluşumunda en önemli rollerden birisini oynar.

Beslenme: Sağlıksız beslenme de selülit oluşumunu hızlandırır. Fast food ve hazır gıdalara dayalı beslenme şekli cilt yapımızı kötü yönde etkiler. Hayvansal yağlar, tuz ve şeker, dokularda su tutulmasına neden olur ve toksik maddelerin atılmasını zorlaştırır. Sigara ve alkol kullanımı da doku yenilenmesindeki negatif etkisi ile selülit oluşumuna katkıda bulunur.

Dolaşım bozuklukları: Lenfatik ve kan dolaşımındaki bozukluklar, hücrelerin yeterince oksijen ve besin alımını ve toksik maddelerin dışarı atılmasını yavaşlatır.

Oluşma evreleri:

  1. Dönem: Ayaktayken ve yatarken selülit belirtisi gözlenmez, cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü oluşur.
  2. Dönem: Yatarken bir belirti yoktur da ayakta iken selülit gözlenir.
  3. Dönem: Ayakta ve yatarken, cildin sıkıştırılmasına gerek kalmadan, doğal duruşta portakal kabuğu görüntüsü oluşur.

Önlemler:

Dengeli ve sağlıklı beslenmek şarttır. Kalori ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalı, tuz ve şeker tüketimi azaltılmalıdır. Bunun yanında bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Zehirli ve atık maddelerin vücuttan atılması için bol su içilmelidir. Bu konuda, geçen hafta önerdiğim beslenme rejimi listesi esas alınabilir.

Kan dolaşımını düzenlemek ve durağan olmaktan kaynaklanan deformasyonu gidermek için egzersiz yapılmalıdır. Her sabah 5 dakikalık bilinçli egzersizler bu konuda yeterli olacaktır.

Duruş, oturuş bozuklukları ve giyim tarzı, dolaşım sisteminin ritmini bozar. Yanlış duruş ve oturuş halinde sıkışan iç organlar toksik maddeleri atamaz. Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysiler de dolaşım sistemini olumsuz etkileyeceği için selülit oluşumunu hızlandırır.

Bunlar selülite karşı alınabilecek basit ve pratik önlemler di. Gelelim asıl konumuza, yani tedavi aşamasına.

Kadınların korkulu rüyası olan selülit, doğru bitkisel kürlerle KESİN, KOLAY ve HIZLI biçimde tedavi edilebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz; DOKTOR DOĞA

 

Yorumlar kapatıldı.