FAYDALI BİLGİLER

BİTKİ ÇAYLARI NASIL HAZIRLANIR

Bitki çaylarını kaynatmak büyük bir hatadır. Kaynatılan bitkinin etken maddeleri buharlaşır ve geriye posa kalır. Bu yüzden kaynatmak yerine demlemeyi tercih ediyoruz. Bunun için öğütülmüş bir tatlı kaşığı çayımızı bir orta boy su bardağı kaynar suyla -6 dakika demleriz.
Yöntem özetle şöyledir;

Bitkilerin yaprak, çiçek ve dalları için;

1 tatlı kaşığı öğütülmüş bitkiyi bir cezveye koyarız.

Üzerine 1 su bardağı kaynar su ekleriz,

ağzını kapatıp 5-6 dakika demledikten sonra süzüp, şekersiz olarak, küçük yudumlarla içeriz.

Bitkilerin köklerini kullanacaksak; (Zencefil,  zerdeçal, tarçın, meyan kökü, hazanbel vb.)

Bir tatlı kaşığı öğütülmüş kökü bir cezveye koyup üzerine bir su bardağı soğuk su ekleriz.

1 saat beklettikten sonra kısık ateşte ocağa koyup kaynama noktasına kadar ısıtırız,

Ocaktan indirip ağzını kapatarak 10 dakika demlenmesini bekler, süzüp küçük yudumlarla içeriz.

Bitkilerin TOHUMlarını kullanacaksak;

Tohumlar, sert bir koruyucu kabuğa sahip oldukları için öncelikle en azından kabuklarını kıracak kadar öğütmemiz şart. Kabukları parçalanacak kadar öğüttüğümüz tohumları aynen yaprak ve çiçeklerde olduğu şekilde demleriz.

 

 

EVDE ÖKSÜRÜK ŞURUBU YAPMAK

Evinizde, her istediğinizde, çocuk-büyük, herkesin kullanabileceği oldukça etkili bir öksürük şurubu yapmakoldukça kolaydır.

Bunun için;

İri bir kuru soğan ince ince kıyıldıktan sonra cezveye konur ve üzerine 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı su eklenir. Hafif ateşte kaynayıncaya kadar ısıtılır ve 1 dakika kaynatılır, ağzı kapalı olarak 2-3 saat bekletildikten sonra tülbent yardımıyla posası sıkılır ve ortaya çıkan şurup saat başı 1 çay kaşığı içilir. Çocuklarda da gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bu şurup, öksürüğe karşı oldukça etkilidir.

 

ALERJİYE KARŞI BİTKİSEL VE KESİN ÇÖZÜM

ALERJİYE KARŞI BİTKİSEL TEDAVİ

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Bu duruma karşı bilinen tek önlem alerjenlerden uzak durulmasıdır ki bu önlem hastaların hayatını zaman zaman oldukça olumsuz etkilemektedir. Bir çok insan aslında çok sevebileceği bir çok yiyecekten uzak durmak zorunda kalırken, baharı karşılayamayan ya da tadını çıkaramayan tam tersine böyle dönemlerde yaşamı işkenceye dönen bir çok insan vardır.

Aslında sadece bir tek bitki ile alerjiden tamamen kurtulmak mümkündür.

Isırgan otu, anti alerjen etkisiyle düzenli kullanıldığında ayrım gözetmeksizin tüm alerjilerde mucizevî sonuç vermektedir. Isırgan otu bunu kan temizleyici ve kan hücrelerinin üretimini arttırıcı etkisiyle yapar. Bu amaçla ısırgan otunun yaprakları, tohumları ve kökü kullanılabilir. En basit kullanım şekli ısırgan otunu çay olarak içmektir. 1 tatlı kaşığı ısırgan otunu bir cezveye koyup üzerine 1 su bardağı kaynar su ekleyip ağzını kapatarak 8-9 dakika demledikten sonra çay gibi küçük yudumlarla içebilirsiniz. Doz aşımı ve yan etkisi yoktur, istenildiği kadar içilebilir ama akşamları içilmesi önerilmez, çünkü dinçlik ve canlılık vererek uykunuzu kaçırabilir. Tohumları bal veya pekmezle karıştırılarak macun olarak tüketilebilir ancak özellikle karaciğer sorunu olan kişilerin macun kullanması önerilmez. Alerjiye karşı ısırgan otu kürleri uygulayacakların bilmesi gereken önemli ayrıntı uygulanacak kürün süresinin değişkenliğidir. Elbette içilen her bardak ısırgan çayı vücuda sayısız faydalar sağlayacaktır ama alerjinizi ne kadar zamanda tamamen ortadan kaldırabileceği öngörülemez. Bu, kişinin karaciğerinin durumu ve tedaviye vereceği tepkiye göre değişecektir.

 

EVDE DOĞAL ANTİBİYOTİK YAPALIM 

Malum farmakolojik antibiyotiklerin kullanılmasının vücutta bir çok hasara yol açtığı ve bir arızayı onarırken başka arıza ve hastalıklara yol açtığı, en basitinden vücut direncini önemli ölçüde düşürdüğünü hepimiz biliyor ve duyuyoruz. Hal böyleyken enfeksiyonlarla savaşmanın sağlıklı bir yolu olmalı elbette. İşte şimdi evde tamamen doğal ve yan etkisiz antibiyotik yapacağız. Bu drogumuzun adı “Sarımsak Sütü”.

6-7 diş sarımsağı ezdikten sonra bir cezveye alıp 1 su bardağı soğuk s

üt ekleyerek 2 saat bekletiyoruz. Sonra çok çok kısık ateşte kaynayıncaya kadar ısıtıyoruz. Bir kaynar gelmesi yeterli, sütümüzü süzüp içindeki sarımsak posasını çıkardıktan sonra saat başı 1 tatlı kaşığı içiyoruz. Orta kulak iltihabında ayrıca bu sütümüzü ılık olarak kulağımıza birkaç damla damlatabiliriz ve orta kulak iltihabını başka hiçbir ilaç kullanmadan sadece bu iki adımla tedavi edebiliriz. Sarımsak sütü küçük büyük herkesin güvenle kullanılabileceği her hangi bir yan etkisi ve doz aşımı olmayan bir drogdur.

 

BÖBREK VE MESANE TAŞLARINA KARŞI

 

1-) ÇAY FORMÜLÜ:

Civanperçemi

At kuyruğu

Hindiba

Altınbaşak

Bu bitkileri öğüttükten sonra eşit miktarda karıştırarak bir çay karışımı yapıyoruz. 1 tatlı kaşığı çayı 1 su bardağı kaynar suyla 6-7 dakika demleyerek içiyoruz.

 

2-) UYGULAMA:

BÖBREK TAŞLARI DÜŞEBİLECEK BÜYÜKLÜKTEYSE:

Yukarıdaki çayımızdan yarım saat arayla 3-4 bardak içiyoruz, ayrıca çiğ kuru soğan ve çiğ sarı havuç yiyoruz ve iyice sıkışıncaya kadar tuvalete gitmiyoruz. Bu uygulamayı günde 1 kez olmak üzere taş düşünceye kadar tekrarlıyoruz.

TAŞLAR DÜŞEMEYECEK KADAR İRİYSE:

Yukarıdaki çayımızı öğün aralarında miden boş olduğu vakitlerde olmak kaydıyla günde 3 kez içiyoruz. Taşlar düşebilecek kadar küçüldükten sonra yukarıdaki düşürme uygulamasını yapıyoruz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Uygulamamızın sonuç vermesi gecikirse bilinmelidir ki bu çayı 2 hafta boyunca içtikten sonra 1 hafta ara vermemiz gereklidir. Beraberinde bol su tüketilmelidir.

 

ERGENLİK SİVİLCELERİNDEN KURTULMAK ÇOK KOLAY

Ergenlik sivilceleri, siyah noktalar ve benzeri cilt sorunlarına karşı evde basit bir buhar maskesi yapabilirsiniz. Bunun için bir tencerede 2 litre suyu kaynatın, ocaktan alıp içine 1 avuç öğütülmüş mayıs papatyası ve bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip ağzı kapalı olarak 10 dakika dinlendirin. Başınızı geniş bir havluyla tamamen kapatıp tencerenin üzerine eğilebildiğiniz kadar eğilip 15 dakika buharın yüzünüze etkimesini bekleyin. Sonra yumuşak bir havlu veya kağıt havluyla silmeden dikkatlice kurulayın, bu sırada siyah noktalarınızı kolayca çıkarabilirsiniz ve ilk uygulamadan sonra aynaya baktığınızda görecekleriniz sizi şaşırtacaktır.

 

 

 

EVDE KOLAY, ETKİLİ VE HIZLI DETOKS

 

Bildiğimiz ve düşündüğümüzün aksine detoks her daimvücudumuzun ihtiyaçduyduğu bir temizlik işlemidir. 3-4 ayda bir en geç yılda bir kez yapmakta büyük fayda var. Baharda ayrı bir önem kazanır ki gerek kışa özgü beslenme biçimlerinden gerekse de terleme olmamasından dolayı bedenimiz toksin biriktirdi. Bunların temizlenmesi sağlıklı bir bed

en açısından oldukça önemli bir gereksinimdir. Her şey bir yana yılda en az iki kez detoks uygulamak bedenimizi temizlemek ve rahatlatmak açısından gereklidir. Özetle detoks, bedenimizde biriken toksik atıkların hızlı biçimde dışarı atılması işlemidir. Bunun bir çok yolu vardır ve şifalı bitkilerden yararlanmak ta basit ve etkili bir yoldur.

Bunun için kullanabileceğimiz ideal bir bitki karışımı şöyle olabilir:

Civanperçemi

Hindiba

At kuyruğu

Isırgan otu

Bu bitkiler öğütüldükten sonra ölçülmek kaydıyla eşit miktarda karıştırılarak çay olarak bir hafta boyunca günde 2-3 bardak içilebilir.

Bu karışım, karaciğer ve boşaltım sistemi aracılığıyla önemli bir temizlik yapacaktır. Bunun yanı sıra orta yaştan itibaren zorunlu olarak safra temizliği yapılması önemli bir ayrıntıdır. Bunun için;

100 Gr. Ağartılmamış kuru kayısı bir miktar elma sirkesiyle bir gün ıslanır, bir rondo yardımıyla iyice ezilen kayısıya 30 gr. Sinameki ve 40 gr. At kestanesi iyice öğütülüp elekten geçirildikten sonra eklenir ve sirkeyle kıvamı ayarlanarak karıştırılır. Bir gece bekletildikten sonra sabah akşam yemeklerden 1 saat sonra birer tatlı kaşığı yarım bardak sütle birlikte yutulur. Bu karışım bir yandan bağırsakları fazladan çalıştırıp dışkılamayı arttıracak, bu arada da vücutta biriken safrayı temizleyecektir. 4-5 gün boyunca kullanılabilir.

 

KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN

Sarı saçlar için;

2 Bardak dolusu kaynar derecedeki suya 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kara hindiba çiçeği  veya

Kumraldan esmere kadar olan renklerdeki saçlar için;

1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı  eklenir ve soğuyana kadar demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür, saçlar durulanırken, kafa derisine de hafif masaj yapılır. Kepeğe elveda…

 

TIRNAKLARINIZ  KIRILMASIN

Gerek beslenme eksikliği ve dengesizliği, gerek sürekli temizlik maddeleriyle iç içe olması, gerekse de vücudun nerdeyse tamamında kullanılan tüm kozmetik ürünlerle ilişki içinde bulunması tırnaklarımızı zayıflatır. Belki de bedenimizin en uç noktaları oldukları için ayrıca daha fazla olumsuz etkiye maruz kalırlar. Her ne sebeple olursa olsun zayıflayan tırnakların çözümü evinizde ve elinizin altında. Bir orta boy kuru soğanı doğrayıp, robot veya mutfak doğrayıcısı aracılığıyla ezin, tülbentle sıkıp suyunu çıkarın ve bu suyla tırnaklarınıza masaj yapın. Tırnaklarınızın sertleşip sağlamlaşacağını göreceksiniz.

 

SORUNLU CİLTLER İÇİN

(Enfekte Dermatit)

Bir çok insan yüzünde çıkan sivilcelerden şikayetçidir ama çoğunun ki aslında sivilce değil enfekte dermatittir. Enfekte dermatit yapıları sivilceden ayırmak herkes için çok kolay olmasa da basit birkaç gözlemle dermatolog teşhisi olmadan da bir sonuca varılabilir. Yaşınız 20 yi geçmişse, sivilceleriniz bir sivilceden beklenenden daha büyükse, uçları sarımtrak iltihaplıysa, aynı yapılara vücudunuzun başka yerinde, mesela sırtınızda omuzlarınızın arasında rastlanıyorsa muhtemelen sivilce değil de enfekte dermatittir. Yani deri altındaki yağ tabakasında bulunan iltihaplı parçaların dışarı atılması. Eğer böyle bir sorununuz varsa çözümünün çok basit olduğunu bilin. Günlük 1-2 bardak civanperçemi bitki çayı içerek bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Çayınızı içmeye başladığınızda ilk bir kaç gün cildiniz kusacak, sonra temizlenmeye başlayacak ve kısa bir süre sonra iz bırakmadan iyileşecektir. Bunun için herhangi bir aktardan aldığınız bir demet kurutulmuş sarı civan perçemi çiçeği kullanabilirsiniz. Civan perçemi çiçeklerini saplarından ayırıp öğütün, 1 çay kaşığı öğütülmüş civan perçemi çiçeğini 1 su bardağı kaynar suyla 6-7 dakika demleyin, süzüp şeker kullanmadan çay gibi küçük yudumlarla için. Civan perçemi eterli uçucu yağ içerdiği için içeceğiniz her bardak çayı taze olarak demlemeniz ve aç karnına veya öğün aralarında içmeniz gerekmektedir. İlk bir iki gün içinde yüzünüzdeki sivilcelerde artış olması sizi korkutmasın 1-2 hafta içinde temiz ve pürüzsüz bir cilde kavuşacaksınız.

 

SİHİRLİ İKSİR YAPALIM

Serinletici ve ferahlatıcı, lezzetli, böbreklerinizi ve karaciğerinizi temizleyecek, kolesterolünüzü düşürecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, direncinizi arttıracak, çocuklarınızın kemiklerini güçlendirecek, cildinizi parlatıp güzelleştirecek bir sihirli iksiri evde 5 dakikada kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 litrelik bir şişeye 5 çorba kaşığı elma sirkesi, 5 tatlı kaşığı çiçek balı, 1 tırnak kabuk tarçın, ikişer yaprak yaprak taze nane-fesleğen-kekik  (tazesi yoksa kurusu olsun), çay kaşığının ucuyla kuru kahve koyduktan sonra üzerini suyla tamamlayıp iyice çalkaladıktan sonra buzdolabında birkaç saat bekletip soğutun ve istediğiniz gibi için. Serinlik, ferahlık ve sağlığı bir arada yaşayacaksınız. Kışın, aynı karışımı buzdolabında soğutmadan tüketebilirsiniz.

 

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI

Malum, kış mevsimi hastalık demek nerdeyse. Vücudumuzun biz farkında olarak veya olmadan soğuğa maruz kalması durumunda nezle, grip, mide üşütmesi, alt ve üst solunum yolları enfeksiyonları gibi birçok hastalık veya rahatsızlık yaşamamız hepimize doğal ve sıradan gelir. Aslında basit bir formül ve uygulamayla bu sıkıntıların hepsinden kurtulabiliriz.

100 gram taze öğütülmüş toz zencefil ve 100 gram taze öğütülmüş toz zerdeçal 1 kg. soğuk pres keçiboynuzu pekmezine karıştırılarak macun haline getirilir. Bu karışımdan günlük 2-3 tatlı kaşığı yutan çocuk-büyük hiç kimse sözünü ettiğimiz kış hastalıklarına yakalanmaz. Yakalandığı durumda da kolayca ve yataklık olmadan atlatır.
Diyelim tedbire rağmen yakalandınız ve bunu fark ettiniz, yapacağınız tek şey, akşam vakti yarım saat arayla 2 bardak zencefil-ıhlamur karışımı çayı içip,  sıkıca örtünerek uyumak. Uyku sırasında vücut ısınız yükselecek, terleyeceksiniz ve sabaha bil umum virüs ve mikropları vücudunuzdan atmış olarak kalkacaksınız. Bu işlem sırasında siz  fark etmeden vücudunuz yorulacak, bir kırgınlık ve yorgunluk hissedeceksiniz elbette ama bunun da çaresi ertesi gün bolca meyve tüketerek vitamin desteği oluşturmak.

 

GUATR – TİROİD EVDE KOLAYCA  TEDAVİ EDİLEBİLİR.

(Hipotiroid ve Hipertiroid ve Hashimoto sendromu için geçerlidir)

Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir aktardan veya zirai tohum bayiinden yarım kilo geniş yapraklı tere tohumu alın. Alırken “Ekmeyeceğiz, yiyeceğiz.” diye belirtmeyi unutmayın. Çünkü ekilmek için satılan tohumlar genelde ilaçlı olduğu için yemeye uygun değildir.

Aldığınız tere tohumunu evde bir mutfak robotu aracılığıyla iyice öğütün. Her yemekten önce bit tatlı kaşığı tohum ununu bir bardak ayrana karıştırıp için. Hipotiroid veya hipertiroidin dengelendiğini göreceksiniz. Bu kürü uygulamaya 3-4 ay devam edin.

 

BAĞIRSAK PARAZİTLERİNE KARŞI 

Her ne kadar bağırsak parazitleri birbirlerinden farklıysa da hepsine karşı oldukça etkili olarak kullanılabilecek kür şu şekilde olabilir.

Bir kuruyemişçiden çiğ kabak çekirdeği alın. Bir eczaneden de Hint Yağı alın.

Kabak çekirdeklerini kabuklarından ayırın.

Aç olarak;

Çocuklar için 20-25 gram kadar

Yetişkinler için 30-50 gram kadar iç kabak çekirdeği iyice çiğnenerek yutulur. Bir saat kadar sonra çocuklara 1 tatlı kaşığı, yetişkinlere ise 1 yemek kaşığı dolusu Hint Yağı içirilir. Kabak çekirdeği parazitleri bayıltarak bağırsak duvarını bırakmalarını sağlar. Hint Yağı ise müshil etkisiyle parazitleri dışarı atar. Bu uygulama sırasında bir miktar ishal olacağınız için uygulama zamanını ona göre seçiniz.
Bağırsakların temizlendiğinden emin olmak için İki hafta aradan sonra aynı uygulama tekrarlanabilir.

 

 

 

Yorumlar kapatıldı.