DİYET NEDİR?

DİYET NEDİR?

Şimdiye kadar diyet kavramı hakkında bütün bildiklerinizi unutun ya da silin kafanızdan. Çünkü size anlatılan, aktarılan, çok önemli gerçeklermiş gibi allanıp pullanarak sunulan her şey aslında sadece kapitalizmin br rant oyunundan başka bir şey değil. Her alanda egemen olan kapitalizm sizin masum “sağlıklı beslenme” isteğinizi de bir kazanç ve rant kapısına dönüştürmekten kesinlikle çekinmiyor. Aslında meselenin tam doğrusu sizin de kolayca anlayabileceğiniz veya test edebileceğiniz kadar basit ve ulaşılabilir durumda. Lafı dolandırmadan sihirli formülü söyleyelim ve siz de söylediklerimizin doğruluğunu yanlışlığını hemen kontrol edin. Konunun çok önemli bir ayrıntısı da sağlıklı yaşamak veya kilo vermek için aç kalmanıza gerek olmadığı, tam tersine şimdiye kadar yediklerinizden daha fazla yeme özgürlüğünüzün olduğudur; evet buna şaşıracaksınız.

            Öncelikle insan vücudunun sağlıklı bir şekilde işlemesi ve işlevlerini yerine getirmesi için nelere ve ne kadar ihtiyaç duyduğunu tespit edip listeleyelim. Bunun için basit bir internet araması veya ansiklopedi kullanmak yeterli olacaktır.

  1. Protein: Az hareketli insanlar için vücut ağırlığı ölçülerek kilogram başına ortalama 2 gramdır. Yani 70 kiloysanız günlük ortalama protein ihtiyacınız 70 gramdır. Diyelim ki bu ihtiyacınızdan fazlasını aldınız. Sorun değil. Aldığınız fazla proteini vücudunuz idrar yoluyla dışarı atacaktır. Fazla protein alımının bir takım hastalıklara yol açacağı söylenir, doğrudur ama kaygılanmayın; gut hastalığına yakalanmanız için günlük 5 kilo net yemeniz lazımdır. Öte yandan (sözde) fazla protein tüketimine bağlı hastalıklar aslında sadece bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Örneğin gut hastalığına yakalanmış birisi et yemeyi kestiğinde iyileşmez, çünkü hastalığı et yemeye bağlı değildir. Proteinden korkmayın. Üstelik fazladan kaliteli protein (hayvansal protein) tüketmek metabolizmanızı hızlandırır ve günlük harcamanızı en az 100-200 Kcal. Arttırır. Üstelik protein iştahınızı azaltır, tokluğu uzatır. Bu yüzden günlük en az 150 gram protein tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  2. Mineraller, vitaminler: Vücudumuzun önemli besin ihtiyaçlarından olan mineraller ve vitaminlerin de fazlası idrar ve dışkı yoluyla atıldığı için fazladan alınmasının hiçbir zararı olmayacaktır.
  3. Karbonhidratlar: Karbonhidratların en önemli özelliği canlıların yapısına katılmamalarıdır. Fazladan alınan bir gram karbonhidrat doğal yollarla vücuttan atılamaz ve depolanarak kilolara neden olur. Depolanma öncesi dönüştürme ve taşıma işlemleri de özellikle pankreas, karaciğer gibi organlarımızı yorarak fonksiyon bozukluklarına neden olur. Üstelik hep söylendiği gibi “iyi karbonhidrat-kötü karbonhidrat” ayrımı da yoktur. Bu sadece bir pazarlama hilesidir. Durum böyleyken olması gereken günlük ihtiyacımız kadar karbonhidrat almamızdır. Peki günlük karbonhidrat ihtiyacımız ne kadardır dersiniz?

Sağlıklı bir insan için günlük kalori ihtiyacının %30-40’ı proteinlerden, %25-30’u yağlardan ve %30-40 kadarı da karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bu durumda sağlıklı bir insanın günlük karbonhidrat tüketimi 100-200 Gram arasında olmalıdır. Peki 100-200 gram karbonhidrat anlayacağımız dilde ne demektir? Bir gram ekmek, makarna, bulgur, pirinç, şeker tüketmesek bile sadece yediğimiz sebze, meyve, baklagiller, süt, yumurta, peynir gibi besinlerden aldığımız karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Yani eğer protein tüketiyorsanız, beraberinde sebze-meyve tüketiyorsanız bilin ki bunlardan yan besinler olarak mutlaka size yetecek kadar yağ ve karbonhidrat alıyorsunuz. Bunların dışında tüketeceğiniz her 1 gram ekmek, makarna, bulgur, şeker fazladan alınmış olacaktır.

FAZLADAN ALINAN KARBONHİDRAT

Vücudumuz karbonhidratın fazlasını dışarı atamaz ve depolar. Bu da hem kilo yapar hem de organlarımızı yorarak hastalıklara neden olur.

Kanımızın yapısını bozarak bağışıklık sistemimizi zayıflatır.

Hormonal düzenimizi bozarak bir çok hormonal hastalığa neden olur.

Fazladan alınan karbonhidrat çabuk acıkmamıza neden olur.

TARTIŞMASIZ GERÇEK ZANNEDİLEN SAÇMALIKLAR

  1. Ekmek yemezsek doymayız.

Saçma, ekmek yemezsek (Makarna, bulgur, patates, şeker dahil) daha az şeyle doyarız ve daha geç acıkırız. Acıktığımızda da baş dönmesi, göz kararması gibi rahatsızlıklar yaşamayız. Oruç tutan insanlar karbonhidrat tüketimini sıfırladıkları takdirde en küçük bir rahatsızlık yaşamadan keyifle oruç tutabilirler.

  • Ben çalışıyorum ekmek yemezsem nasıl ayakta dururum?

Bizi ayakta tutan değil çökerten ekmektir (doğrudan karbonhiidrat kaynakları) Protein ağırlıklı beslenirken yan besin olarak aldığımız karbonhidrat bizi ayakta tutmaya fazlasıyla yeter.

İSTEDİĞİNİZ KADAR YİYEBİLİRSİNİZ

Burada anahtar mantık şudur; doğrudan karbonhidrat kaynakları olan un, nişasta ve şeker içeren besinlerden uzak durmak kaydıyla özellikle protein kaynakları olan et, süt, peynir, yumurta, baklagiller, meyve ve sebzelerden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Bunlar size kilo yapmaz, sağlığınızı bozmaz. Ha peynir yerken de o sözde diyet derslerinde size dayatılan kireç gibi yağsız peynirlerden de uzak durun. Yağsız peynirler lezzetsiz olduğu gibi karbonhidrat içerir ama yağlı peynirler hem lezzetlidir hem de karbonhidrat içermezler.

            ÖZETLE:

            Doğrudan karbonhidrat kaynakları olarak niteleyebileceğimiz ekmek, bulgur, pirinç, makarna, şeker, nişastalı besinler gibi şeylerin 1 gramına bile ihtiyacımız yoktur. Protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarımız için tükettiğimiz et, süt, peynir, yumurta, meyveler, sebzeler aracılığıyla yeterince karbonhidrat ve şeker alırız. Bunlara ek olarak doğrudan karbonhidrat kaynaklarından 1 gramı bile fazlalık olacak, kilo yapacak ve sağlığımızı bozacaktır.

            TEST EDİN

            3-5 günlük bir test yapın ne kaybedersiniz. Üç beş günlüğüne karbonhidrat ve şeker tüketiminizi sıfırlayın, et, süt, peynir, yumurta, baklagiller, meyve ve sebzelerden istediğiniz kadar tüketin ve sonuçlarını kendiniz gözlemleyin. Daha geç acıkacaksınız, daha az şeyle doyacaksınız, daha enerjik olacaksınız. Sonuçları beğenmezseniz istediğiniz beslenme biçimine geri dönebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.